obrazek boczny

Aktualności

URLOP W dniach 8-20.10.2018 przychodnia oraz sklep będą nieczynne. czytaj więcej... Akcja Sterylizacji Weterynarz Bolszewo
STRZYŻENIE ZWIERZĄT- od 15.10.2008 poszerzyliśmy zakres świadczonych usług o strzyżenie psów i kotów. czytaj więcej... weterynaria Bolszewo
Od grudnia 2006 obok przychodni działa SKLEP ZOOLOGICZNY
czytaj więcej...

Saneczkujący pies


Często właściciele psów przychodzą do przychodni, ponieważ ich piesek ociera okolicę odbytu po trawie lub dywanie.
Niektórzy proszą o "tabletkę na robaki", bo słyszeli, że tak zachowują się psy zarobaczone.
Inni chwalą się tym myśląc, że ich zwierzak dba w ten sposób o higienę, wycierając odbyt po oddaniu kału.

Jednak najczęstszym powodem "saneczkowania" psów jest zapalenie gruczołów okołoodbytowych.

Normalnie psy samoistnie opróżniają gruczoły w trakcie oddawania kału. Niestety niekiedy dochodzi do zatkania się ujść gruczołów. Wtedy zalegająca wydzielina prowadzi do powstania stanów zapalnych oraz procesów ropnych.
W zawaansowanych przypadkach ropnego zapalenia gruczołów okołoodbytowych konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na chirurgicznym usunięciu zropiałych gruczołów. Jest to skomplikowany zabieg, który wymaga intensywnej opieki pooperacyjnej z powodu ciągłej możliwości zainfekowania rany kałem - często trwa ona wiele tygodni.

Zalegająca w gruczołach wydzielina u niektórych psów działa uczulająco. Zwierzę zaczyna się wtedy drapać i wygryzać sierść w okolicy ogona. Częstym zjawiskiem jest współwystępowanie zapaleń gruczołów okołoodbytowych oraz silnej kamicy nazębnej i paradontozy.

Pamiętajmy !
W przypadku "saneczkowania" naszego pupila nie zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Częste kontrolowanie i okresowe czyszczenie gruczołów okołodbytowych oraz kontrola zębów i usuwanie kamienia zapewnią zwierzakom zdrowie.

Powrót

Przychodnia Weterynaryjna w Bolszewie, 2006-2021